Z okazji Dnia Edukacji Narodowej a.D. 2020

Alleluja!
Szanowni Państwo, Wielebni Księża, Drodzy Nauczyciele, Drodzy Pracownicy Administracji!
Piszę do Was w przededniu Święta Komisji Edukacji Narodowej. Wcześniejsze plany związane z obchodami tego dnia, z wiadomych względów musiały ulec zmianie. Nie będzie zatem jutrzejszego spotkania rady, ale może uda się zrealizować je, gdy wszystko się uspokoi.
To co tu napiszę wolałbym przekazać Państwu w realu, ale nie jest to możliwe.
Szanowni Państwo! Wielebni Księża!
Tak się składa, że nie umiem składać życzeń sztampowych. Jako ksiądz sięgam zatem do Słowa Życia i to do tego Słowa, które jest przewidziane na dzień jutrzejszy. Myślę, że czytania te możemy odczytać jako szczególną lekcję o misji, którą realizujemy. A realizujemy ją jako nauczyciele, będąc nauczycielami uczącymi w szkole katolickiej.
Święty Paweł w odczytywanym jutro fragmencie Listu do Galatów (Ga 5,18-25), mówi nam o rozwijaniu życia duchowego: „Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy”.
„Być” czy „mieć”? Jak poprowadzić młodego człowieka, aby odkrył, że to co prawdziwie rozwija człowieka, uskrzydla, ma swoją moc w mocy Boga w Jego Duchu, w Duchu który jest Ożywicielem. Misja nie jest łatwa, ale nie jest niemożliwa! Święty papież Paweł VI mawiał, że dzisiaj bardziej świat ceni świadków, aniżeli nauczycieli, a jeżeli ceni nauczycieli, to dlatego, że są świadkami. Tak więc trzeba być świadkiem Prawdy! Trzeba być autentycznym, nie na pokaz, nie tylko w czasie jednostki lekcyjnej czy przerwy. Trzeba żyć prawdziwie! Tak! Żyć w prawdzie i prawdziwie. Z tym, że Prawda zawsze będzie kosztować!
Obraz z jutrzejszej Ewangelii o grobach pobielanych - to mocne słowo, także do nas, każdej i każdego z nas, bez wyjątku! (Łk 11, 42-46). Aby nie usłyszeć biada, jak mówi nam Ewangelia, trzeba nam nie pomijać sprawiedliwości w relacjach z drugimi, a nade wszystko NIE POMIJAĆ MIŁOŚCI BOŻEJ!
Miłość Boża w nas i przez nas, będzie się realizować, gdy życie przeżywać będziemy zgodnie z tajemnicą Krzyża Chrystusa. Wówczas dopiero zaowocujemy według Ducha: miłością, radością, pokojem, cierpliwością, uprzejmością, dobrocią, wiernością, łagodnością, opanowaniem. Co więcej, gdy my będziemy owocować, to i inni będą mogli od nas zaczerpnąć tej łaski, aby przemieniać świat i czynić to mocą Bożą. To nie dzieje się tak od razu, do tego każda i każdy z nas musi dojrzewać, a proces ten trwa przez całe nasze życie. Jest to wyzwanie na ścieżkach samodoskonalenia, wiodących ku pełni, ku źródle.
W Słowie Życia jest Życie! Więc niech ono w nas się ucieleśnieniem stanie! A wówczas zaowocujemy harmonią tego co cielesne i tego co duchowe.
Tym wszystkim, którzy w swoją pracę zawodową wkładają serce dla drugiego, ofiarując siebie, tym samym traktując swój zawód jako misję, misję którą realizują jako współofiarowanie, łącząc je z Ofiarą krzyża Chrystusa, SZCZEGÓLNIE DZIĘKUJĘ! Ale też dziękuję tym wszystkim, którzy po prostu są i wypełniają swoje zadania tak jak potrafią najlepiej. Za każde dobro: DZIĘKUJĘ!
Wczytując się w omawianą Ewangelię, ktoś może powiedzieć: „Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz”. Tym, którzy tak mogą pomyśleć, mówię żyj tak, abyś nie usłyszał biblijnego biada, ale pójdź i wejdź do domu Ojca, boś wiernym dziedzicem obietnicy danej przez Pana tym, którzy żyli sprawiedliwie i Bożą miłością.
Z modlitwą w tym dniu
w imieniu własnym oraz Organu Prowadzącego
ks. Mariusz Majewski
Jelenia Góra, 13 X 2020 r.
Czytania na 14.10.2020 r.:
Czytanie z Listu Świętego Pawła Apostoła do Galatów
Bracia:
Jeśli pozwolicie się prowadzić duchowi, nie będziecie podlegać Prawu. Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą.
Owocem zaś Ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie. Przeciw takim cnotom nie ma Prawa. A ci, którzy należą do Chrystusa Jezusa, ukrzyżowali ciało swoje z jego namiętnościami i pożądaniami. Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy.
Oto słowo Boże.
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
Jezus powiedział: «Biada wam, faryzeuszom, bo dajecie dziesięcinę z mięty i ruty, i z wszelkiej jarzyny, a pomijacie sprawiedliwość i miłość Bożą. Tymczasem to należało czynić, i tamtego nie pomijać. Biada wam, faryzeuszom, bo lubicie pierwsze miejsce w synagogach i pozdrowienia na rynku. Biada wam, bo jesteście jak groby niewidoczne, po których ludzie bezwiednie przechodzą».
Wtedy odezwał się do Niego jeden z uczonych w Prawie: «Nauczycielu, słowami tymi także nam ubliżasz». On odparł: «I wam, uczonym w Prawie, biada! Bo nakładacie na ludzi ciężary nie do uniesienia, a sami nawet jednym palcem ciężarów tych nie dotykacie».
Oto słowo Pańskie.