Bieg Tropem Wilczym - wyniki i relacja

Mimo sezonu wakacyjnego w Polsce i na świecie wielu uczestników wzięło udział w tegorocznym „Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tropem Wilczym”.
W naszej jeleniogórskiej edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział 85 zarejestrowanych uczestników
i ponad 150 kibiców, wśród których przeważały rodziny i młodzież.
Jak zwykle Bieg odbywał się Parku Norweskim, a jego organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy Pankracy,
Tradycyjnie Bieg odbył się na dwóch dystansach - 5000m i 1963m.
Dystans 1963m jest dystansem pamięci i nawiązuje do daty zamordowania, podczas obławy, przez funkcjonariuszy ZOMO i SB ostatniego zbrojnie działającego żołnierza podziemia.
Był nim wachmistrz Wojska Polskiego Józef Franczak pseudonim Lalek.
Organizację naszej edycji Biegu wspomogli: Straż Miejska i 10 Brygada Kawalerii Pancernej im. Generała Brygady Stanisława Maczka, parafia św. Erazma i Pankracego oraz senator RP Krzysztof Mróz który ufundował nagrody dla zwycięzcy i zdobywców drugiego i trzeciego miejsca w biegu na 5000 m wręczając je osobiście.
Nasz lokalny Bieg patronatem objął prezydent Miasta Jelenia Góra Pan Jerzy Łużniak, a Urząd Miasta Jelenia Góra wyasygnował upominki dla najstarszego i najmłodszego uczestnika Biegu oraz dla pracowników biura Biegu.
Przed startem do każdego dystansu rozgrzewkę prowadził pan Adam Nowosad - profesjonalny trener i szkoleniowiec fitnes.
Prowadzone, pod kierownictwem pani Marty Prus wraz z paniami Joanną Szymków i Barbarą Sliwińską biuro Biegu rozprowadzało pakiety startowe oraz posiłki regeneracyjne.
Punkt medyczny stanowiła karetka Pogotowia Ratunkowego w Jeleniej Górze.Czujne oko Straży Miejskiej miało baczenie na wszystko.
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. Gen Broni Stanisława Maczka, na stoisku firmowym, demonstrowali uzbrojenie osobiste, maskowanie terenowe, oraz samochód rozpoznania i nowoczesny ciężarowy pojazd terenowy oraz kłada. Na stanowisku strzeleckim można było sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu elektronicznym.
W 2011 r., z inicjatywy Prezydenta RP Pana Lecha Kaczyńskiego, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego,
działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”,
od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski.
W Jeleniej Górze bieg został zorganizowany po raz 7.
Wyniki Biegu na 5000m:
1. Pan Michał PAJDA startujący z numerem startowym 79
2. Pan Tomasz SZYMAŃSKI startujący z numerem startowym 44
3. Pan Jarosław DRUCIAK startujący z numerem startowym 189
Na mecie jako pierwsza kobieta zameldowała się Pani Anna NOWAK
Najstarszym uczestnikiem biegu na 5000m był Pan Bogusław KSYNA lat 65, który na dystansie 5000 m ukończył Bieg w czołówce.
Najmłodszym uczestnikiem biegu na dystansie pamięci była Antonina ŚLIPKO, która ukończyła jeden roczek i jeden misiąc.
Posiłki regeneracyjne rozdane, a napoje zimne i gorące i radosna atmosfera sprzyjały wraz z pogodą wszystkim uczestnikom i kibicom.
Wszystkim uczestnikom oraz kibicom naszego wydarzenia serdecznie dziękujemy za udział.
CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM NIEZŁOMNYM!!!
A za rok, na jubileuszowy dziesiąty Bieg, już teraz serdecznie zapraszamy!