Zakończenie roku szkolnego maturzystów.


(…) idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

ocalałeś nie po to aby żyć
masz mało czasu trzeba dać świadectwo

bądź odważny gdy rozum zawodzi bądź odważny
w ostatecznym rachunku jedynie to się liczy

a Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze
ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych (…)

Bądź wierny Idź

To przesłanie Zbigniewa Herberta stało się mottem rozesłania klasy 4As Publicznego Katolickiego Liceum Akademickiego u św. Pankracego w Jeleniej Górze, które odbyło się 28 kwietnia 2023 roku.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. – to ważne, aby umieć dziękować Panu Bogu za piękno młodości, skrzydła mądrości, dobroć serca. Wtedy rozpoznaje  się także, jak wielu osobom zawdzięczamy codzienne radości i jak wiele osób pomaga nam w pokonywaniu trudności. Słowa podziękowań padały z ust Absolwentów, Rodziców, ale także Nauczycieli. Wzruszające słowa – kierunkowskazy na drogę dorosłego życia przekazali ks. dziekan Bogdan Żygadło i ks. dr Paweł Oskwarek. Na długo zapamiętamy wszyscy, że mamy być radosnymi świadkami zmartwychwstania, dobrej nowiny o zbawieniu.

Nie obyło się bez wspomnień, spłynęła niejedna łza, jakże mocne były te ostatnie uściski… Ks. Dyrektor Mariusz Majewski i wychowawczyni pani Magdalena Kamińska wskazali na to, że czas liceum pełny był różnych doświadczeń, wyborów, ale i ciągłego wzrastania, a sami uczniowie ustami Michała Stupnickiego i Emilii Niełacny także pokazali szkolną codzienność swojej klasy 4As – co, to zapamiętali najbardziej, co przeżyli najmocniej.

W tych słowach przez wszystkie przypadki odmieniane było słowo ‘serce”. O nie bowiem chodzi – tam rodzi się radość, szacunek, życzliwość, zrozumienie, wybaczenie i miłość. To jest źródło człowieczeństwa, bo w nim mieszka sam Bóg.

Drodzy Absolwenci, życzymy Wam samych dobrych decyzji, radosnych chwil, rozwijających relacji. Pamiętajcie także słowa Jana Pawła II:

Gdy będzie wam trudno, gdy będziecie w życiu przeżywać jakieś niepowodzenie, czy zawód, niech myśl wasza biegnie ku Chrystusowi, który was miłuje, który jest wiernym towarzyszem i który pomaga przetrwać każdą trudność!