XIII Karkonoski Orszak Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam, że Jezus pragnie pokazać się jako Mesjasz wszystkim ludziom, niezależnie od koloru skóry, wieku, miejsca zamieszkania czy statusu społecznego. Hasłem tegorocznego Orszaku było wskazanie, że W JASEŁKACH LEŻY! Wszyscy więc jesteśmy zaproszeni, aby usłyszeć Jego wezwanie i wejść na drogę wiodącą ku Zbawieniu. Każdy też jest wezwany do odpowiedzi, kogo rozpoznaje w maleńkiej dziecinie.
Z tego właśnie zaproszenia skorzystało bardzo wielu mieszkańców naszego regionu. Orszak tradycyjnie przygotowany został przez Karkonoskie Stowarzyszenie Edukacyjne u Erazma i Pankracego we współpracy z Miastem Jelenia Góra. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą św. w jeleniogórskiej bazylice św. Erazma i Pankracego, a przewodniczył jej ks. dziekan Bogdan Żygadło. Przy ołtarzu stanęli także: ks. dr Mariusz Majewski i ks. Stanisław Bakes. Po Eucharystii ok. godz. 13:00 na ulice miasta wyruszył wielobarwny i rozśpiewany korowód, by dotrzeć do stajenki usytuowanej na Placu Ratuszowym.
W tym roku Trzej Królowie jechali na koniach. Przyjechały one ze stajni pod Ostrzycą, a ich właściciel – Kacper Andyjasik – prowadzi naukę jazdy konnej, zajęcia rekreacyjne, imprezy okolicznościowe. Transportem zajął się Michał Jabłoński ze Stajni Eskorta Stara Kamienica, który prowadzi pensjonat dla koni. Oprócz koni w Orszaku dostrzec można było niezwykłe zwierzę, czyli jelbłąda – maskotkę jeleniogórskich orszaków. W rolę królów wcielili się panowie: Robert Kowalewski, Piotr Wilczyński oraz Marek Niewiadomski. W tym niezwykłym radosnym tłumie, podążającym do karkonoskiego Betlejem, szły całe rodziny, dorośli i młodzież. Po drodze na uczestników Orszaku czekało wiele atrakcji. Odegrane zostały sceny tematyczne, które przygotowali przedstawiciele: Zespołu Szkół Katolickich (orędzie anioła), w szałasie pasterzy powitały nas dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 13, wizytę u Heroda odegrały dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 8, walkę dobra ze złem przedstawili nauczyciele Szkoły Wartości u św. Pankracego, a ostatnia scenka przygotowana została przez dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 27 Okrąglaczek. Nie zabrakło też gorącej herbaty, barszczu, domowego ciasta czy pasztecików.
Gwiazda niesiona przez przedstawiciela Domowego Kościoła zaprowadziła nas do celu marszu, którym było spotkanie ze Świętą Rodziną – w tym roku z państwem Natalią i Patrykiem wraz ze swoim synem Ignacym. Kolorowy korowód pokłonił się Dzieciąteczku, a Mędrcy złożyli tradycyjne dary: złoto, kadzidło i mirrę. Przybyłych powitał prezydent Miasta Jeleniej Góry, pan Jerzy Łużniak. Radość trwała, wyśpiewaliśmy wszystkie kolędy, w czym pomogli nam duzi i mali Skauci Europy. A dobrze słychać było dzięki Krzysztofowi Kamińskiemu.
XIII Karkonoski Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Jeleniej Góry, oby przemieniał serca i zachęcał do dobra, nadziei i radości.

Fot: Agnieszka Gierus